Храм

Студентсько-викладацький храм преп. Федора Острозького Національного університету «Острозька академія» – серце Острозької академії, частина нашої непростої духовної історії

 

Православний храм – це особливе місце спілкування між Богом, священиком і парафіянами. Тут небо опускається на землю, щоб підняти людину до неба. У храмі люди отримують зцілення від духовних і фізичних хвороб. Тут відбувається навчання Божественній мудрості, задовольняються особисті духовні потреби парафіян. Звучать духовні піснеспіви. Простір храму освячують ікони – зображення ликів Ісуса Христа, Матері Божої – Діви Марії, святих угодників Божих. Згадується земне життя Господа нашого Ісуса Христа. Відбувається очищення сумління й виправлення поведінки людини.

Саме таким місцем є православний студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького, що знаходиться  на території Національного університету «Острозька академія». Спершу це був монастир і костел монахів-капуцинів, будівництвом якого займався придворний архітектор князів Сангушків Павло Антоніо Фонтана. Будівництво костелу тривало 28 років і в 1778 році він був освячений на честь Святої Трійці. Монахи-капуцини жили і діяли за принципом: “Нічого собі, все людям”. Вони організовували обіди, допомагали хворим, бідним, незалежно від конфесійної приналежності нужденних. Оскільки в Острозі було багато конфесій, це мало дуже важливе значення. Після звинувачення капуцинів у співчутті учасникам Листопадового повстання у Польщі 1832 року монастир був закритий. Монахам наказали протягом години зібратися і залишити приміщення, тому вони фактично не змогли нічого із собою взяти. Як свідчив очевидець, населення проводжало монахів-капуцинів, ставши навколішки по обидві сторони дороги, зі сльозами на очах. Це було вираження глибокої вдячності острожан за дії монахів для громади міста.

У 1865 році в м.Острозі за сприяння графині Антоніни Дмитрівни Блудової було засноване братство Кирила і Мефодія. Приміщення колишнього монастиря було використане для училища, а костел був перебудований під православну церкву і в 1867 році освячений як православний храм Кирила і Мефодія.

Після Ризького мирного договору 1921 року капуцини повернулися в Острог і знову перебудували церкву, однак через початок ІІ світової війни через кілька місяців знову залишили місто.

За часів німецької окупації храм перестає виконувати свої функції: тут знаходився госпіталь для радянських військовополонених. В кінці війни в храмі діяла школа медсестер і вчителів. З 1956 року на території колишнього монастиря капуцинів  діяла Острозька середня школа-інтернат, а в храмі розмістилася спортивна зала.

З початком відновлення Острозької академії у 1994 році на місці колишньої спортивної зали відкрили Духовний центр музики і співу Острозької академії, де звучала духовна музика і спів. З’явилася думка про відродження храму, оскільки приміщення будувалось як храм, тож мало ним бути.

30 жовтня 2005 року Патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет освятив будівлю, яка тепер носить назву “студентсько-викладацький храм преп. Федора Острозького” і надав йому ставропігію – незалежність від місцевих, регіональних єпископів і підпорядкованість безпосередньо патріархові. Викладача Острозької академії Патріарх спочатку рукопожив на  диякона, а згодом на священика.

Парафіяльну громаду храму формують студенти і викладачі Острозької академії, парафіяни з м.Острога та навколишніх сіл. Храм відкритий для студентів, викладачів  і відвідувачів різних конфесій і релігій. У храмі відбуваються найважливіші події земного життя людини: хрещення, вінчання, сповідь, причастя, соборування, відспівування в останню путь. Службу Божу в  храмі супроводжує хор «Благовість». Його незмінним регентом є магістр музики і співу Юлія Полонська.

Храм освячують численні старовинні ікони 17-19 століття, подаровані  випускниками академії різних років.  В храмі проходять фестивалі різдвяних піснеспівів, вертепи, молебні, соборування, реалізуються ініціативи духовно-патріотичного характеру.

Студентсько-викладацький храм преп. Федора Острозького Національного університету «Острозька академія» – один з небагатьох університетських храмів України, який знаходиться на території вищого навчального закладу і несе відповідальну  місію прищеплення християнських цінностей в середовищі студентської і академічної спільноти.

 

Настоятель студентсько-викладацького храму

о. Василь Жуковський,

магістр богослов’я,

доктор педагогічних наук, професор

Національного університету “Острозька академія”